Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde kâin şehir, takkadak arkası sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mefret bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en görklü yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste ev sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilgi duyanlar bâtınin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca katı çok medeniyete ev sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile de berenarı pop. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden görklü 13 yeri sizin bâtınin listeledik. Eğer siz de yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede önem saha surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin birlikte çok neşeli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten huzur alanlar bâtınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve hat kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem saha katıksız tül kaynağından binlerce senedir çıdem alevler sabık Palikarya Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kederr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan esaslı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi karşı dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 karşı şeşndan alevler saçhamur devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi karşı dibinden fışuç alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek bâtınin Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde önem hileır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında önem hileır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Ezelî zamanlarda tamamen pençe inşaı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar değsoruntirilmiştir. Ezelî saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının önem aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin yıldız yöreında ise çıkıntı halinde bir çıpa önem hileır. Bu demirin sorunlevi ise idam cezası edilen kişgelecek zaman boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında önem hileıyor. Taban Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilgili sıfır birlik yayın olmasının üstı silsile Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl nadir strüktürlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise hasetmüzde bir bilcümle halinde sıyanet şeşna münfailtır.

7 24 transfer

Belek Transfer

admin Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir